• Vineta

Pārtikas veikaliņš, kas pārtapis par muzeju

Jāatzīstas, lai gan esmu vēsturniece, neesmu kaismīga klasisko muzeju apmeklētāja. Tajos reizēm šķiet par daudz vēstures un par maz “īstu” pieskārienu pagātnei, kas ļaut to burtiski sajust un piedzīvot. Nīderlandes pilsētā Leuvārdenā esošais Pārtikas veikaliņa muzejs (Museum De Grutterswinkel) ļauj burtiski ielūkoties holandiešu ikdienā pirms vairākiem gadu desmitiem. Veikaliņa pirmsākumi meklējami jau 1901. gadā.Frīzu karogs - viens no frīzu identitātes simbolim. Tiek izmantos arī pārtikas iepakojumos un dažādos suvenīros.

Muzeju atrast ir vienkārši, izkāpjot dzelzceļa stacijā, jādodas taisni, jāšķērso divi kanāli, un pēc dažām minūtēm esmu jau klāt. Pie veikaliņa ārpusē izkārts frīzu karogs. Internetā iepriekš redzētās bildes jau ir uzbūrušas omulīgas un piemīlīgas vietiņas ainu.


Viss kā daudzus gadu desmitus atpakaļ - svari, kases aparāts, iekapojumi utt.

Šajā vietā pārtikas veikals ticis atvērts jau 1901. gadā, tajā varēja nopirkt dažādas koloniālās un luksusa preces un pārtiku. Veikalā saglabājies oriģinālais interjers no vēlākiem gadiem, plaukti piepildīti ar precēm, pēc kurām uz šejieni holandieši nāca pagājušajā gadsimtā. Veikals šeit darbojās līdz 1973. gadam, vairākus gadus tas bija slēgts, līdz 1992. gadā brīvprātīgie to atjaunoja. Arī šobrīd veikaliņā-muzejā vairāki seniori darbojas kā brīvprātīgie.


Sarina veikaliņā-muzejā darbojas kā brīvprātīgā.

20. gadsimta klātesamība.

Labumi ziemai.

Uz letes arī mūsdienu frīzu gardumi, ikvienam apmeklētājam ir iespēja šeit uzkavēties un iedzert kafiju.


Muzeja otrajā stāvā var ielūkoties holandiešu sadzīvē, tajā skaitā redzēt "autentisku" tualeti, apskatīt interjera priekšmetus, mēbeles un noskatīties videohroniku par Leuvārdenu. Apmeklētājiem atvērts arī pagrabs, kurš piepildīts ar ievārījumiem un kompotiem, marinējumiem.


Otrā stāva ekspozīcija.

Pagātnes atblāzma, kas citviet pasaulē vēl joprojām realitāte.

Šī noteikti ir vietiņa, kurā iesaku iegriezties, viesojoties Frīzlandē.