• Vineta

Kā radās Latgales salāti

Updated: Nov 23, 2020

Ilgi esmu prātojusi, kā radās “Latgales salāti”. Kāpēc konserviem, kuru sastāvā ir gurķi, sīpoli, dilles, eļļa, etiķis, cukurs un sāls, dots tieši šāds nosaukums?


Sākotnēji biju pārliecināta, ka šo recepti, tāpat kā daudzas citas nu jau par Latvijas virtuves klasiku kļuvušās, padomju gados ir radījusi Antoņina Masiļūne. Tas likās loģiski, jo Antoņina ir dzimusi Latgalē, Rēzeknē, un kāpēc gan nenosaukt salātus par godu savam dzimtajam novadam? Izrādījās, ka nē. To es noskaidroju no pašas izcilās pavārgrāmatu autores, kad reiz tikāmies. Tomēr ļoti tālu no patiesības nebiju.


Pārskatot padomju laiku presi, uzgāju, ka pirmo reizi nosaukums “Latgales salāti” minēts 1961. gadā laikrakstā “Cīņa”. “Jēkabpils kombināta jaunajam ceham sākot darbu, paredzēts izgatavot 15 jauna veida konservus, t. sk., “Latgales salātus””, rakstīts publikācijā. Tomēr nevienā citā publikācijā līdz 1965. gadam neparādās nekāda informācija par šiem salātiem, ne arī tas, no kādām sastāvdaļām bija plānots šos salātus gatavot, un tas, vai Jēkabpils kombināts uzsāka to ražošanu.


Nākamās ziņas par salātiem presē parādās 1965. gadā – laikrakstā “Znamja Truda” rakstīts, ka “Latgales salātu” recepti radījuši Rēzeknes augļu un dārzeņu kombināta laboratorijas darbinieki, kuru uzdevums bijis izstrādāt jaunus produkcijas veidus. Laikrakstā “Znamja Truda” par jaunajiem konserviem rakstīts:

“Drīz veikalu plauktos parādīsies burkas ar uzrakstu “Latgales salāti”. Svaigi gurķi, sīpoli, dilles, kas uzlaboti ar saulespuķu eļļu un etiķi – lūk, no kā sastāv salāti, garšīga un barojoša piedeva jebkuram ēdienam.”

Šī kombināta vēsture aizsniedzas 1945. gadā, kad tika izveidots Rēzeknes apriņķa pārtikas kombināts. Viena no tā funkcijām bija ražot un realizēt konservus. Kombināta nosaukums vairākkārt tika mainīts, 1958. gadā tas kļuva par Rēzeknes augļu-dārzeņu kombinātu un nākamajā gadā tika iekļauts Daugavpils konservu rūpnīcas sastāvā, kļūstot par tā filiāli. Astoņdesmito gadu beigās kombinātu iekļāva vairumtirdzniecības-mazumtirdzniecības uzņēmuma „Rezekneplodovošč” sastāvā. Vēlāk tas kļuva par valsts uzņēmumu, mainot nosaukumu, pēcāk kļuva par SIA īpašumu, uzņēmums savu darbību izbeidza 2001. gadā.


Rēzeknes augļu konservu un dārzeņu žāvēšanas kombināta strādnieces T.Volkova un A. Gromova pie etiķešu līmēšanas konveijera. Rēzekne,1955.gada 7.decembris. Autors S. Daņilovs. Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, 1. f., 9550N.l. Foto: facebook.com/LNarhivs


Gurķu salāti nebija vienīgā Rēzeknes augļu un dārzeņu kombināta radītā recepte, kurai dots Latgales vārds. Sešdesmito gadu beigās tika radīts augļu kompots “Latgale”. Par to presē rakstīja: “Degustācijā konstatēts, ka pēc garšas un barojošām īpašībām tas neatpaliek no labākajiem importa paraugiem.”


Šajā laikā parādījās arī konservu komplekts “Latgale”, tas tika radīts par godu 1917. gada revolūcijas 50. gadadienai. Komplekts sastāvēja no trīs burciņām, kas ieliktas skaisti noformētā kārbiņā. Vienā burciņā bija “Latgales salāti”, otrajā – mazas sviesta beciņu cepurītes marinādē, trešajā – atsvaidzinoša dzērveņu sula Vēlāk presē rodamas ziņas, ka konservu komplektā tika variētas sulas – ābolu sula, gan zemes ar cukuru, upeņu sula u.c., bet beciņas un salāti gan komplekta sastāvā palika nemainīgi.


Gadu gaitā “Latgales salātus” ražoja ne vien Rēzeknes augļu un dārzeņu kombināts, bet arī citi kombināti un kolhozi. 1972. gada avīzē “Padomju Jaunatne” minēts, ka kolhozs “Rīts” Preiļu rajonā katru dienu nosūta tirdzniecības organizācijām divas automašīnas ar marinētiem gurķiem, tomātiem, bietēm, kāpostiem, mārrutkiem un tomātu un ābolu sulu. Kolhoza konservu cehs izgatavojis 15 produkcijas veidus, starp tiem arī pircēju sevišķi iecienītos “Latgales salātus”.


Sociālistiskā sacensība neizpalika arī ražojot gurķu, sīpolu konservus, piemēram, 1973. gadā Limbažu pārtikas kombināts bija plānojis saražot 8000 puslitra burku ar Latgales salātiem, bet “prasmīgās saimnieces saražojušas 20 000 burku “Latgales salātu”.

Publikācijās vairākkārt minēts, ka šie salāti ir pircēju iecienīti un sabiedrība tos pieprasa. Presē lasāmas arī patērētāju sūdzības par produkcijas kvalitāti. Piemēram, sūdzībā, kuru parakstījuši Nīcas 10. un 11. klases audzēkņi, grupa vidusskolas skolotāju, kopā 22 cilvēki, lasāms: “Ir gadījumi, kad veikalā pārdod bojātus konservus. Piemēram, konservi “Rudens salāti”, “Latgales salāti” stāv jau nezin no kuriem laikiem.” Savukārt astoņdesmito gadu beigās nereti veikalu plauktos konservi “Latgales salāti” tāpat kā virkne citu pārtikas produktu bija deficīts.

Dažādu ražotāju piedāvātie "Latgales salāti" mūsdienās.


Kopš “Latgales salātu” rašanās pagājuši jau 55 gadi, bet tie vēl aiz vien ir veikalu plauktos, un mājsaimnieces ik vasaru, gādājot krājumus ziemai, neaizmirst arī par šiem salātiem.